Ağız ve Dİş Bakımı Nasıl Yapılır

Ağız ve Diş Bakımı Nasıl Yapılır

Blog'umdaki bu ilk makalede, hakkında çok sayıda birbirinden farklı doğru / yanlış bilgi bulunan, dolayısıyla kafa karıştıran, oysa temelde oldukça basit bir konuyu ele alacağım.

Doğru Ağız ve Dİş Bakımı

Ağız ve diş bakımı denince genelde akla sadece diş fırçalamak gelir. Diş fırçalamak ağız hijyeninde elbette önemli bir yer tutar, fakat tek başına asla yeterli değildir. Doğru ve tam bir ağız ve diş bakımı seansında önce dişler fırçalanır, ardından dil fırçalanır, diş araları diş ipiyle süpürülür, dişlerin ara yüzleri arayüz fırçasıyla temizlenir ve son olarak ağız çalkalama suyuyla gargara yapılır. Şimdi sırasıyla tüm bu işlemlerin nasıl yapıldığını inceleyelim.

Dİşler Nasıl Fırçalanır

Dişler, diş fırçasının 45 derecelik açıyla tutularak diş etlerinden diş uçlarına doğru nazikçe süpürülmesiyle fırçalanır. Ön yüzlere uygulanan işlemin benzeri dişlerin arka ve üst yüzlerine de uygulanır. Dişlerin fırçalanmasının ardından, dil de arkadan öne doğru fırçalanarak temizlenir. Böylece dil üzerinde biriken bakteriler yok edilir. Dişler özellikle uyandıktan sonra ve yatmadan önce olmak üzere, günde en az 2 defa fırçalanmalıdır. Doğru diş ve dil fırçalama tekniğini aşağıdaki videoda izleyebilirsiniz.

Dİş İpİ Nasıl Kullanılır

Yeterli uzunlukta diş ipi tercih edilen parmaklara dolanır ve tutuş kabiliyeti sağlanır. Tüm dişlerin araları diş ipinin temiz bir kısmıyla C şeklinde sarılarak diş etlerinden diş uçlarına doğru hareket ettirerek temizlenir. Böylece dişlerin arasında kalmış olabilecek yiyecek artıkları, vb. partiküller temizleneceği gibi, diş ipinin cilalama etkisi sayesinde bakterilerin tutunamayacağı bir ortam hazırlanmış olur. Diş ipini özellikle yatmadan önce günde tek sefer uygulamak yeterlidir. Diş ipini kullanma tekniğini aşağıdaki videoda izleyebilirsiniz.

Arayüz Fırçası Nasıl Kullanılır

Dişlerin ara yüzlerini fırçalamak genellikle üzerinde pek durulmayan, fakat ağız hijyeninde büyük önem arz eden bir uygulamadır. Dişler fırçalandıktan ve araları iplendikten sonra bile ara yüzlerde çeşitli partiküller kalmış olabilir. Bunlar ancak arayüz fırçası veya ağız duşu kullanılarak giderilebilir. Arayüz fırçası kullanımı epey kolaydır. 0.4 ile 0.8 mm arasında değişen boyutlardaki fırça her bir diş arasına sokularak ileri geri hareket ettirilir. Nasıl yapıldığını görmek için aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Son Dokunuş: Gargara

Etkili bir ağız bakımı seansı için gerekli bu son işlemde hem fiziksel hem de ruhsal anlamda bir rahatlama hissedilir. Diş macunu seçimi yaparken içeriğinde bulunmasına dikkat ettiğimiz florür, ağız çalkalama suyunu seçerken de önem arz eder. Ağız çalkalama suyu günde en az 2 defa, yaklaşık 1 dakika boyunca gargara yapılarak tükürülür. Bu işlemin ardından ağzın durulanmaması tavsiye edilir. Zira ağız çalkalama suyu bir nevi kalkan görevini üstlenecek ve ağzı bir sonraki asit darbesine dek koruyacaktır.

Şarjlı diş fırçaları ve ağız duşu hakkında

Günümüzde kullanımı oldukça yaygınlaşan şarjlı diş fırçaları, manuel diş fırçalarıyla aynı işlevi görmekle beraber, kullanıcısına diş fırçalama konusunda daha büyük bir motivasyon sunmaktadır. Nitekim elektrikli diş fırçasını (örnek: Oral-B Genius 8000) yarattığı titreşimlerin sonucu olarak sunduğu ferahlık hissi yüzünden normal diş fırçasının yerine öneriyorum. Ağız duşu ise, diş ipi ve arayüz fırçasının yaptıklarını ağzınıza masaj yapar gibi duş aldırarak, dolayısıyla sizi mutlu ederek yapıyor. Ülkemizde bulunması maalesef bir hayli güç olan ağız duşunu (örnek: Waterpik Waterflosser Ultra) eğer edinebilirseniz günün her saati zevkle kullanabilirsiniz. Ağız ve diş bakımını aksatanlar ve tembellik edenler için motive edici bir unsur bile olabilir! Herkes için sağlıklı birer ağız ve parıldayan dişler dileklerimle…