Tedavİler

Dt. Burak Balcıoğlu ve ekibi tarafından uygulanan tedavi yöntemleriyle ilgili bilgiler içermektedir.

Diş Beyazlatma

Dİş Beyazlatma

Günlük hayattaki çay, kahve, sigara gibi alışkanlıklar dişlerin rengini değiştirir. Bu yüzden birçok insan gülüşünden memnun değildir. Dişlerin beyazlatılması ile elde edilen sonuçlar kişinin gülüşü ile barışmasını sağlar. Dişlerinizi kliniğimizde lazerle ortalama 30 dakika süren seanslarla beyazlatabileceğiniz gibi, size özel hazırlanan beyazlatma setiyle evinizde de beyazlatabilirsiniz.

Porselen Lamina

Porselen Lamİna

Latince'de yaprak anlamına gelen Lamina, dişlerin sadece ön yüzlerinin 0.3 ile 0.7 mm arasında inceltilerek yapılan ve sağlam diş dokusunun en az kayıp verdiği porselen kaplama yöntemidir. Kesilmeden inceltilen alana porselen laminalar yapıştırılır. Sonuçlar göz kamaştırıcıdır. Günümüzün yapıştırma teknolojilerinin değerleri çok yüksek olduğundan uzun yıllar boyunca kendi dişiniz gibi kullanabilirsiniz.

Porselen Empress

Porselen Empress

Basınç altında sıkıştırılmış kristal yapılı seramik çekirdek üzerine cam seramik pişirilerek elde edilen, dayanıklılığı arttırılmış porselendir. Metal altyapı bulundurmaması ve tamamen seramik içerikli olması doğal dişlerin şeffaflığını, ışığı yansıtma ve geçirme özelliklerini taklit eder. Yapıştırıcıların da empress ve diş dokusuna uyumu sonucu istenen ideal rengi ve şeffaflığı sağlar. Doğal dişlerinizin tüm karakteristik özellikleri empress diş kaplamalarına aktarılabilir. Böylece doğal diş estetiği yakalanmış olur.

Zirkonyum Kaplama

Zİrkonyum Kaplama

Zirkonyum, klasik porselen köprü ve protezlerin alt yapısı olan gri metalin yerine kullanılan beyaz bir alaşımdır. Daha çok estetik amaçlı olarak, beyazlatma yöntemleriyle istenilen sonuca ulaşılamayan ileri derecedeki renkleşmelerde, kalıtsal renkleşmelerin tedavisinde, ortodontik tedavinin tercih edilmediği diastema gibi ayrık veya az çapraşık, dönük dişlerde, rengi ve yapısı bozulmuş eski dolgulu, aşırı madde kaybı olan dişlerin restorasyonlarında, arka grup dişlerde köprü veya kaplama olarak, ön grup implant üstü protezlerde ve gülüş estetiğini düzenlemekte kullanılabilir.

Inlay ve Onlay Restorasyonlar

Inlay ve Onlay Restorasyonlar

Inlay ve onlay restorasyonlar, dolgu ve kuron kaplama arasında bir çözümdür. Dolgu yapılabilecek yeterli diş dokusunun olmadığı veya kaplanacak derecede zarar görmemiş dişlere uygulanan bir estetik tedavi yöntemidir. Inlay dolguya daha çok benzer, ancak dişlerin çiğneme yüzeyinde bulunan tepecikler arasında yer alır. Onlay ise bir ya da daha fazla tepeciği örtecek biçimde yapılır. Her ikisi de seramik veya fiberle güçlendirilmiş kompozit malzemeden yapılır. Temastaki diğer dişin doğal, kompozit veya porselen olması durumunda uygun materyal tercih edilir.

Ortodontik Tedavi

Ortodontİk Tedavİ

Ortodontik tedaviler dişlerin ön yüzeylerine braket denilen kare şeklinde, paslanmaz çelikten yapılan veya şeffaf porselen tutucu parçaların sabitlenmesi ve bu braketlerin içerisine yerleştirilen diş telleri yardımı ile çapraşık durumdaki dişlerin düzeltilmesini sağlar. Ortalama 2 yıl sürer. Tel kullanılarak yapılan tedavinin yanı sıra tel kullanmadan yapılan bir yöntem daha vardır. Diş tedavilerinde gelinen en son teknolojilerden biri olan invisalign, kişiye özel yapılan şeffaf plaklar (aligner) ile dişlerinizi dışarıdan belli olmayacak şekilde düzeltir.

Dental İmplant

Dental İmplant

Dental implant diş eksikliklerinde, üzerine protez yapmak için kullanılan titanyum vida sistemidir. Çene kemiğine yerleştirilen implantlar diş kökü görevi görür. Tek diş eksikliğinde komşu sağlam dişlere dokunmadan eksik dişi tamamlamak mümkün olabildiği gibi, çoklu diş eksikliğinde hareketli protez yerine sabit protezler kullanmak da mümkündür. Tam dişsizlik durumunda ise, özellikle alt çenede kullanımı zor olan, ağızdan sürekli çıkmaya eğilimli hareketli protezler implantlar sayesinde sabitlenebilir.

Diş Taşı Temizliği

Dİş Taşı Temİzlİğİ

Cildinizin ve saçınızın belli aralıklarla bakıma ne kadar ihtiyacı varsa, ağzınızın ve dişlerinizin de böyle bir bakıma ihtiyacı vardır. İşte bu bakımı 6 ayda bir, öğle molası kadar bir zamanda (yaklaşık 20 dakika) yaptırabilir ve dişlerinize hak ettiği değeri verebilirsiniz. Diş taşı temizliğinin ötesinde genel bir ağız temizliğinin yapıldığı bu tedavide; rutin diş taşı temizliğinin ardından basınçlı toz ile leke temizliği, cila, diş ipi, dil temizliği ve dişlerinizi güçlendirmek için flor uygulaması yapılır. Temizliğin yapılmasını takip eden 15 gün içinde jel uygulaması yapılarak dişler en az bir 6 ay için daha iyice koruma altına alınmış olur.

Estetik Dolgu

Estetİk Dolgu

Kompozit malzemeden üretilen dolgular şekillendirilme özelliğine sahiptir. Halojen ışıkla sertleştirilirek dişe kimyasal olarak bağlanır. Günümüzde estetik dolgu yaptırmanın amacı, uygulanan diş tedavilerinin hem görsel hem de fonksiyonel olarak tatmin edici olmasıdır. Bu amaç doğrultusunda dolguların şekil ve renk olarak doğal diş formunda olması, dolgu sınırlarının belli olmaması, kişinin dolguyu kendi dişinden ayırt edememesi hedeflenir. Gelişen teknolojiyle birlikte malzeme içeriği sağlamlaştırılmış, metal dolgulardan çok daha uzun ömürlü, estetik, fonksiyonel ve sağlıklı bir yapıya geçilmiştir.

Diş Eti Tedavileri

Dİş Etİ Tedavİlerİ

Periodontoloji alanında yapılan tedaviler üç ana başlıkta toplanır. Bunlardan ilki olan diş eti estetiği en az diş estetiği kadar önem kazanmıştır. Doğal, sağlıklı ve hoş görünümlü dişlerin vazgeçilmez unsuru olarak diş eti sağlığı ve düzgünlüğü ön plana çıkmaktadır. Diğer tedavi şekli, diş eti sınırının mine seviyesinin altına düşerek kök yüzeyinin açılmasına neden olan diş eti çekilmesi sorununu ortadan kaldırmayı amaçlar. Son ana başlık olan Frenektomi tedavisi ise frenulum olarak adlandırılan dil, dudak ve yanak bağlarının sağlıklı bir ağız ve damak yapısı için alınması işlemidir.

Diş Protezleri

Dİş Protezlerİ

Diş protezi tedavileri damak, kancalı ve hassas bağlantılı olmak üzere üçe ayrılır. Damak da denen tam diş protezleri ağızda dişlerin olmadığı durumlarda yapılan, alt ve üst damaklara oturan sabit protez türüdür. Kancalı da denen parsiyel diş protezleri sabit protez uygulanamayan durumlarda yapılır. Çıtçıtlı da denen hassas bağlantılı diş protezleri ise çok sayıda diş eksikliğinin olduğu ve sabit protezler ile tedavinin mümkün olmadığı durumlarda uygulanır.

Kanal Tedavisi

Kanal Tedavİsİ

Dişin sinirine kadar ilerlemiş çürüklerde, travma sonucu dişin sinirini de içine alan kırıkların meydana geldiği durumlarda, ortodontik tedavi sırasında dişe gelen aşırı kuvvet nedeniyle dişin canlılığını kaybettiği durumlarda, ilerlemiş diş eti hastalıklarında, dişlerde ileri derecede aşınma sonucu oluşan hassasiyetin giderilmesinde, yüksek yapılmış dolgu veya protezlerin düzeltilmesi amacıyla uygulanır. Lokal anestezinin ardından uygulandığı için hasta herhangi bir ağrı hissetmez.